Віталік Бутерін зважив можливості та ризики розширення протоколу Ethereum — ForkLog UA

Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін розглянув у блозі переваги включення деяких функцій в основний код протоколу проти реалізації їх поверх блокчейну.

Серед обговорюваних рішень Бутерін назвав стандарт токенів ERC-4337 для абстракції облікових записів, ZK-EVM, приватні мемпули, прекомпіляції коду і ліквідний стейкінг.

За його словами, спочатку філософією Ethereum був «протокольний мінімалізм» — бажання зробити ядро блокчейну якомога простішим, реалізуючи більшість рішень поверх. Однак останнім часом з’явився «обережний інтерес» до включення багатьох із цих функцій в основний код, визнав Бутерін.

Він вважає, що на користь закріплення в протоколі ERC-4337 говорить низка переваг, зокрема:

  • ефективніше використання газу і скорочення фіксованих витрат на транзакцію;
  • скорочення ризиків помилки в коді функції;
  • опір цензурі в протоколі.

Щодо потенційного включення в основний код ZK-EVM Бутерін зазначив, що наразі існує велика кількість реалізацій ZK-ролапів. Розробники всіх цих рішень на кшталт PSE ZK-EVM, Kakarot, Polygon ZK-EVM, Linea, Zeth та інших змушені «писати досить схожий код для перевірки виконання блоків». Теоретично, для цієї функції можна було б використовувати базову EVM, але існує низка технологічних нюансів.

«Закріплення ZK-EVM являє собою як багатообіцяльне, так і складне завдання», — вважає Бутерін.

Він зазначив, що розвиток MEV перетворив виробництво блоків на масштабну діяльність, яка приносить учасникам більший дохід, ніж алгоритми за замовчуванням. Спільнота намагається впоратися з цією проблемою позапротокольними реалізаціями концепції PBS — поділу того, хто пропонує блок, і будівельника.

Подібні рішення, наприклад, MEV-Boost, дають змогу валідаторам передавати створення блоків спеціалізованим учасникам, але передбачають довіру до нової категорії суб’єктів — ретрансляторів.

Однак сильним контраргументом для включення PBS у код протоколу Бутерін вважає небезпеку перевантаження консенсусу.

Щодо проєктів приватних мемпулів, які останнім часом набули популярності, програміст зауважив, що для закріплення цієї функції в протоколі є серйозні перешкоди. Такі рішення зберігають транзакції зашифрованими до моменту їхнього незворотного прийняття в блок. При цьому використовувані технології шифрування мають певні слабкі сторони, вважає Бутерін. На його думку, завдання впровадження приватних мемпулів на першому рівні блокчейну без технологічних проривів видається «складним завданням».

Щодо ліквідного стейкінгу Бутерін нагадав про побоювання централізації. На його думку, в цьому сегменті існує «природна централізована механіка». Користувачі концентруються на найбільших і найвідоміших платформах, проте зростання кількості базових нод несе ризик атаки 51%.

Програміст зазначив, що протоколи вдаються до різних заходів захисту. Наприклад, Lido використовує білий список, а Rocket Pool дає змогу запустити вузол тільки після внесення 8 ETH (¼ капіталу) як депозит. На думку Бутеріна, жоден із цих підходів не позбавлений недоліків. Він вважає за доцільне закріпити якусь «внутрішньопротокольну функціональність», яка зробить ліквідний стекінг менш централізованим. Однак поки що залишається незрозумілим, яким саме має бути це рішення.

Бутерін нагадав, що прекомпіляції — це контракти Ethereum, що реалізують складні криптографічні операції, логіка яких реалізована в коді клієнта. Такий компромісний підхід спочатку давав змогу знизити накладні витрати EVM для деяких складних застосунків, вирішуючи частину завдань в основному коді, роблячи їх швидшими.

За словами програміста, наразі триває робота з додавання прекомпіляції для еліптичної кривої secp256r1. Останніми роками робили спроби інтегрувати контракти для BLS-12-377, BW6-761 і низки інших функцій.

Контраргументом для додавання більшої кількості прекомпіляцій стало те, що багато з них використовували набагато рідше, ніж очікувалося. Бутерін допустив існування певних криптографічних операцій, цінних для прискорення, які варто включити до протоколу. Можливо, звідти варто вилучити деякі з наявних контрактів, додав він.

Він виокремив кілька висновків із розгляду можливості включення розглянутих функцій у протокол Ethereum:

  • закріплення може знизити ризики централізації в низці галузей;
  • надто широка інтеграція здатна призвести до надмірного навантаження консенсусу та управління, а також занадто ускладнити код;
  • довгостроковими неприємними наслідками є непередбачуваність потреб користувачів.

«Які функції слід внести в протокол, а які варто залишити іншим рівням екосистеми — це складний компроміс, і ми повинні очікувати, що він продовжить розвиватися з плином часу в міру нашого розуміння потреб користувачів, а також набору доступних ідей і технологій», — підсумував програміст.

Нагадаємо, у вересні Бутерін розповів про терміни розв’язання проблеми централізації в Ethereum.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.